tel: (+48) 515 374 395

e-mail: kontakt@psychokrates.pl

Choroby skóry a zdrowie psychiczne

   Problemy dermatologiczne, a raczej związane z nimi zmiany w wyglądzie człowieka, mogą stać się powodem odmiennego postrzegania – i traktowania – osoby dotkniętej chorobą skóry przez najbliższe otoczenie. Wieloletnie obserwacje, prowadzone na osobach chorych dermatologicznie potwierdzają zwiększoną podatność tychże osób na choroby natury psychicznej, m.in. depresję. Okazuje się, że w sposób szczególny narażone na zachorowanie na depresję są osoby borykające się na co dzień z problemem łuszczycy.

   Badania przeprowadzone przez grupę ekspertów, w składzie której znalazł się również specjalista Centrum Psychoterapeutycznego Psychokrates – dr n. med. Krzysztof Staniszewski, potwierdziły, że  osoby z tego typu chorobą skóry są szczególnie podatne na określone problemy psychiczne. Stwierdzono, że zaburzenia psychiczne u pacjentów chorujących na łuszczycę występują 4 razy częściej niż u osób z innymi chorobami skórnymi – zaburzenie psychiczne zaobserwowano aż u 62,5% badanej grupy.

   Choroba dermatologiczna i związane z nią poczucie „odmienności” od osób zdrowych, powodują u pacjentów uczucie niepokoju, smutku.  Długotrwałe utrzymywanie się tego typu emocji może powodować nasilenie się objawów dermatologicznych. Powstaje zatem efekt tzw. „błędnego koła” – wzajemnego nasilania się problemów dermatologicznych i psychicznych.

   Przypuszcza się istnienie biologicznej korelacji pomiędzy łuszczycą a depresją. Wskazujeą na to m.in. badania etanerceptu (leku dermatologicznego), którego stosowanie, oprócz wpływu na objawy skórne łuszczycy, powoduje również spadek nasilenia objawów depresyjnych.

   Nie powinniśmy ignorować wyników przytoczonych badań, a wyciągać z nich wnioski – traktować osoby cierpiące zarówno na łuszczycę, inne choroby skóry, jak i jakiekolwiek inne schorzenia powodujące ostracyzm społeczny, tak, by owe poczucie „odmienności” jak najbardziej zmniejszać. Uświadomienie istnienia problemu ważne jest również dla samych chorych dermatologicznie – szczególne narażenie na zaburzenia psychiczne powinno skłaniać do poświęcania większej uwagi swojej psychice. Dobrym pomysłem może być również konsultacja ze specjalistą.