tel: (+48) 515 374 395

e-mail: kontakt@psychokrates.pl

TO NIE WSTYD SIĘGNĄĆ PO POMOC PSYCHOLOGA, PSYCHIATRY CZY PSYCHOTERAPEUTY…

   Już kilka lat temu – jeszcze przed nadejściem pandemii Koronawirusa –  WHO wskazywała na to, że w najbliższych latach problemy psychiczne będą największym wyzwaniem zdrowotnym współczesnych społeczeństw.

   W okresie pandemii, a także teraz – kiedy wielu z nas zmaga się z lękami dotyczącymi spraw zdrowia naszego i najbliższych, obawami dotyczącymi stabilizacji finansowej, zawodowej – z miesiąca na miesiąc przybywało i przybywa osób rozważających skorzystanie z pomocy lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów…

   Jako specjaliści  (z wieloletnim doświadczeniem zawodowym ) z zakresu psychiatrii, psychologii i psychoterapii doskonale wiemy, że z dnia na dzień może  pojawić się wiele sytuacji życiowych, w których psycholog lub psychiatra może realnie pomóc osobie samotnie borykającej się z poczuciem samotności, z lękami, problemami ze snem, złym nastrojem, brakiem potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym. Chociaż temat konsultacji medycznej  z zakresu psychiatrii wciąż wydaje się być tematem tabu, to trzeba pamiętać, że nie jest wstydliwą sprawą to, że sami nie dajemy sobie już rady w sytuacji nagłej utraty pracę, doświadczenia śmierci bliskiej osoby,  otrzymania trudnej diagnozy lekarskiej czy doświadczenia przemocy ze strony bliskich czy obcych osób np. z naszego środowiska zawodowego.

   Pomoc specjalisty może się okazać niezbędna nawet wówczas, gdy nie spotykają nas powyższe problemy…czasami ogarnia nas niemoc w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, pojawiają się zaburzenia w jedzeniu, czujemy się bezsilni, wyraźnie odczuwamy spadek nastroju…

Warto uwierzyć w to, że do psychiatry/psychologa należy się zgłosić zawsze, kiedy mamy jakieś wątpliwości co do swojego zdrowia psychicznego, kiedy pojawia się coś, co powoduje nasze wątpliwości i utrudnia normalne dotychczasowe funkcjonowanie.

Dlaczego?

   To, jak funkcjonuje nasza psychika, jest ściśle związane z tym, w jakiej ogólnej kondycji jest nasze ciało. Jeśli pojawiły się w naszym życiu problemy hormonalne (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy), neurologiczne  lub inne choroby – to   tego typu informacje zawsze są niezwykle być istotne  podczas konsultacji z lekarzem psychiatrą, czy psychologiem. Mogą one bowiem znacząco wpływać na jakość postawionej diagnozy i dobór farmakologicznego leczenia. Dlatego też często niezbędna jest współpraca psychiatry, psychologa ze specjalistami z innych dziedzin, m.in. internistami, psychologami, neurologami, endokrynologami. Co to znaczy? To znaczy, że normalną sytuacją będzie to, gdy lekarz psychiatra podczas konsultacji medycznej zleci nam wykonanie badań USG, tomografii czy badania poziomu hormonów.

  Wiele osób doświadczających kryzysu w zakresie funkcjonowania swojego psyche, posiadających wątpliwości, czy sięgnąć po pomoc specjalisty powinna mieć na uwadze to, że zaburzenia psychiczne są symbolem naszych czasów, wręcz chorobą cywilizacyjną. Na szczęście rośnie społeczna świadomość dotycząca tego, że warto zajmować się na bieżąco swoim zdrowiem psychicznym, by zapobiec ewentualnym kryzysom w przyszłości – psychicznym, jak i fizycznym.  To, co budzi wiele wątpliwości osób  rozważających skorzystanie z pomocy specjalistycznej, to pytanie do kogo w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc.

   Specjaliści w naszym Centrum Psychokrates doskonale wiedzą, że najważniejsze jest to, by osoba doświadczająca określonego kryzysu w ogóle zwróciła się o pomoc.
Jeżeli boli nas ząb – wiemy, że należy skontaktować się ze stomatologiem, złamaliśmy nogę – idziemy do ortopedy. Dlaczego więc, gdy mamy problemy z psychiką, mielibyśmy „radzić sobie” z tym sami? Na tej samej zasadzie powinniśmy udać się do specjalisty, aby jak najskuteczniej poradzić sobie z napotkaną trudnością.

   Chociaż o psychiatrze myślimy częściej w kontekście depresji, zaburzeń lękowych czy innych zaburzeń psychicznych, to jednak także ten specjalista jest w stanie nam pomóc, gdy mamy po prostu obniżony nastrój, czujemy brak energii lub wycofujemy się z życia społecznego. Jeżeli natomiast lekarz oceni, że większą korzyść przyniesie konsultacja psychologiczna, na pewno odeśle pacjenta do psychologa/psychoterapeuty. Taka współpraca specjalistów często daje zresztą najlepsze efekty, pozwala bowiem na całościową ocenę stanu zdrowia i daje możliwość łączenia metod leczenia – terapii psychologicznej z farmakoterapią.

   Oczywiście jeśli w życiu pacjenta pojawiły się sytuacje zagrażające życiu, zatem wymagające niezwłocznej konsultacji psychiatrycznej (próby samobójcze, okaleczanie się, psychozy, stany majaczeniowe po odstawieniu substancji psychoaktywnych, poważne pobudzenie psychoruchowe, depresja, a także każda niewyjaśniona zmiana zachowania), wówczas w pierwszej kolejności udać się do lekarza psychiatry. Dopiero po uzyskaniu pomocy lekarskiej, pacjent może zostać skierowany przez psychiatrę na konsultacje z psychologiem czy psychoterapeutą.

   Najważniejsze, to uwierzyć w skuteczność wsparcia specjalistycznego. Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra na pewno pokierują naszą terapią we właściwym kierunku.

   Większość problemów ze zdrowiem psychicznym może bowiem być skutecznie rozwiązana – dzięki psychoterapii, farmakoterapii czy zastosowaniu obu metod jednocześnie. Najważniejsze zdobyć się na odwagę i uwierzyć, że nie ze wszystkimi kłopotami, lękami, wątpliwościami musimy sobie radzić samodzielnie.

Specjaliści z Centrum Psychoktatesa.