tel: (+48) 515 374 395

e-mail: kontakt@psychokrates.pl

Cukrzyca a depresja

   Cukrzyca nazywana jest niekiedy „epidemią XXI wieku”. Wszechobecny w naszych dietach cukier, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej – to główne przyczyny występowania tej choroby. Szacuje się, że cukrzyca występuje u około 7% polskiego społeczeństwa (to prawie 3 miliony ludzi, u których  zdiagnozowano chorobę).  Wielu z nas choruje na cukrzycę, nawet o tym nie wiedząc.
Cukrzyca niesie ze sobą również wiele objawów/konsekwencji natury psychicznej. Dr Joanna Ostasz-Ważny – współzałożycielka i specjalistka z zespołu Centrum Psychoterapeutycznego „Psychokrates” – w jednym z przeprowadzonych badań sprawdza, jaki jest związek między cukrzycą typu 2 i jej objawami, a zdrowiem psychicznym pacjentów na nią chorujących.

   Okazuje się, że stan psychiczny pacjenta ma znaczący wpływ nie tylko na chęć współpracy  ze specjalistami w procesie leczenia, ale także wyraźnie „moduluje” cały  przebieg choroby. Okazuje się, że cukrzycy mogą stanowić grupą bardziej narażoną na pojawienie się depresji niż osoby bez symptomów cukrzycy. Powoduje to niebezpieczny efekt „błędnego koła”, gdzie choroba organizmu powoduje problemy natury psychicznej, które to, z kolei, mogą stanowić czynnik utrudniający leczenie i zwiększać ryzyko powikłań.
Badania wskazują również na to, że wraz z nasileniem intensywności objawów depresji i lęku, może obniżać się – wśród osób chorych na cukrzycę – poczucie mniejszego wpływu na przebieg choroby oraz skuteczności leczenia.

Jakie wnioski powinniśmy z tego wyciągnąć?

   Przede wszystkim fakt, że osoby borykające się z cukrzycą są szczególnie narażone na pojawienie się problemów psychicznych – nawet depresji. Niezależnie, czy sami jesteśmy cukrzykami, czy z podobnym problemem zmagają się nasi bliscy – ważne jest, by sprawdzić u specjalisty – diabetologa nie tylko somatyczny aspekt choroby, lecz również dowiedzieć się o konsekwencjach tejże choroby w zakresie „psyche”. Opieka psychoterapeutyczna może się okazać kluczowym elementem efektywnego leczenia objawów cukrzycy – o czym wciąż mówi się w relacjach lekarz-pacjent niewiele.

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy w tym zakresie, zapraszamy do specjalistów „Psychokratesa”.